+48 515 478 751
Zaznacz stronę

Bójka i pobicie

Zobacz w jakich obszarach mogę poprowadzić Twoją sprawę.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: zadzwoń pod numer +48 515-478-751 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Bójka i pobicie zostały uregulowane w art. 158 i 159 kodeksu karnego.

Zgodnie z art. 158 kodeksu karnego:
§ 1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Tak więc grożąca sprawcy kara uzależniona jest od rodzaju spowodowanego u innego człowieka uszczerbku na zdrowiu.

W tego typu sprawach należy ustalić, czy osoba oskarżona o popełnienie tego czynu zabronionego, brała udział w bójce czy w pobiciu. Jak wskazuje się w doktrynie, udział w bójce oznacza uczestnictwo w starciu pomiędzy co najmniej trzema osobami, które wzajemnie się atakują. Występują one w podwójnej roli, będąc zarówno napastnikami, jak i broniącymi się. Wszyscy uczestnicy takiego zdarzenia są więc sprawcami czynu zabronionego. Z kolei pobicie stanowi czynną napaść co najmniej dwóch osób na inną osobę lub osoby. W tym wypadku występuje wyraźny podział ról na napastników, a więc sprawców tego przestępstwa, oraz odpierającego bądź odpierających atak, będących jego ofiarami.

Natomiast w sytuacji używania w czasie bójki lub pobicia człowieka broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, grożąca oskarżonemu kara pozbawienia wolności wynosi od 6 miesięcy do lat 8 (art. 159 kodeksu karnego).

Jeśli znalazłeś się w tego typu sytuacji, jesteś osobą pokrzywdzoną na skutek pobicia, albo zostałeś oskarżony o udział w bójce lub pobiciu – zadzwoń do mnie, ewentualnie zostaw swój numer telefonu lub wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a ja skontaktuję się z Tobą. Umówimy się na spotkanie, w trakcie którego przedstawię Ci wszystkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu.

Adwokat Michał Kłósek

Kancelaria Adwokacka w Dębicy
ul. Fabryczna 1 D (parter, pokój nr 2)
tel. 515 478 751
e-mail: adwokat.mk@wp.pl

 

Skontaktuj się ze mną. Dowiedz się jak szybko mogę zająć się Twoją sprawą.