+48 515 478 751
Zaznacz stronę

 Kradzież / kradzież z włamaniem

Zobacz w jakich obszarach mogę poprowadzić Twoją sprawę.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: zadzwoń pod numer +48 515-478-751 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Przestępstwa kradzieży oraz kradzieży z włamaniem zostały uregulowane w art. 278 i 279 kodeksu karnego.
Zgodnie z art. 278 kodeksu karnego, kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (§ 1). Przy czym jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego (§ 5).

Jak wskazuje się w doktrynie, przedmiotem wykonawczym kradzieży jest cudza rzecz ruchoma, czyli rzecz, którą sprawca nie ma prawa rozporządzać i którą to obejmuje we władanie wbrew woli jej właściciela lub innej uprawnionej osoby. Kradzież jest więc czynem, który z uwagi na zamiar sprawcy polega właśnie na trwałym pozbawieniu możliwości korzystania z własnej rzeczy przez pokrzywdzonego.

Natomiast przestępstwo kradzieży z włamaniem zostało stypizowane w art. 279 kodeksu karnego, zgodnie z którym kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (§ 1). Podobnie jak w przypadku „zwykłej” kradzieży, jeżeli kradzież z włamaniem popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego (§ 2).

Kradzież z włamaniem to typ kwalifikowany kradzieży zwykłej z art. 278 kodeksu karnego, która różni się od niej sposobem popełnienia, gdzie dokonanie zaboru wiąże się z przełamaniem istniejącego zabezpieczenia rzeczy ruchomej. Jak wskazuje się w doktrynie, istota tego czynu wiąże się z zamkniętym dostępem do przedmiotu czynu i bez przełamania tej przeszkody, nie jest możliwe dokonanie zaboru rzeczy ruchomej. Jest to więc przestępstwo złożone, dwuaktowe, na które składają się dwie odrębne czynności sprawcze: włamanie, czyli przełamanie zabezpieczenia, oraz następne dokonanie zaboru rzeczy ruchomej, która była zabezpieczona przed swobodnym dostępem osób nieuprawnionych.

Jeśli znalazłeś się w tego typu sytuacji, jesteś osobą pokrzywdzoną w wyniku kradzieży lub kradzieży z włamaniem, albo zostałeś oskarżony o dokonanie kradzieży lub kradzieży z włamaniem – zadzwoń do mnie, ewentualnie zostaw swój numer telefonu lub wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a ja skontaktuję się z Tobą. Umówimy się na spotkanie, w trakcie którego przedstawię Ci wszystkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu.

Adwokat Michał Kłósek

Kancelaria Adwokacka w Dębicy
ul. Fabryczna 1 D (parter, pokój nr 2)
tel. 515 478 751
e-mail: adwokat.mk@wp.pl

 

Skontaktuj się ze mną. Dowiedz się jak szybko mogę zająć się Twoją sprawą.