+48 515 478 751
Zaznacz stronę

 Prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

Adwokat Dębica » Oferta – kancelaria adwokacka » DZIAŁ PRAWA KARNEGO, KARNEGO SKARBOWEGO I WYKROCZEŃ W DĘBICY » Prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

Zobacz w jakich obszarach mogę poprowadzić Twoją sprawę.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: zadzwoń pod numer +48 515-478-751 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu, a więc przy stężeniu alkoholu we krwi w przedziale od 0,2 do 0,5 promila, stanowi wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń. Natomiast prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości (stężenie od 0,5 promila) stanowi przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego. Tak więc stężenie alkoholu we krwi ma wpływ na zakwalifikowanie tego czynu jako wykroczenia albo przestępstwa, co ma z kolei wpływ na wymiar kary, a przede wszystkim na zastosowanie przez Sąd środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

W przypadku jazdy po użyciu alkoholu, grozi Ci kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 zł. Ponadto Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Natomiast za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, Sąd może wymierzyć Ci karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności do lat 2. Najbardziej dotkliwe dla kierowców jest jednak orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, które w tym przypadku Sąd orzeka na okres od 3 do 15 lat. Wiąże się to niestety z koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie bowiem z art. 49 § 1 pkt 3b ustawy o kierujących pojazdami, ponownemu sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok. Tak więc uniknięcie konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na okres nieprzekraczający 1 roku, co jest możliwe jedynie w sytuacji warunkowego umorzenia postępowania. W takim przypadku Sąd ma możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdu na okres niższy niż 3 lata.

Jeśli znalazłeś się w tego typu sytuacji, jesteś oskarżony o prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego – zadzwoń do mnie, ewentualnie zostaw swój numer telefonu lub wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a ja skontaktuję się z Tobą. Umówimy się na spotkanie, w trakcie którego przedstawię Ci wszystkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu.

Adwokat Michał Kłósek

Kancelaria Adwokacka w Dębicy
ul. Fabryczna 1 D (parter, pokój nr 2)
tel. 515 478 751
e-mail: adwokat.mk@wp.pl

 

Skontaktuj się ze mną. Dowiedz się jak szybko mogę zająć się Twoją sprawą.