+48 515 478 751
Zaznacz stronę

Warunkowe umorzenie postępowania

Zobacz w jakich obszarach mogę poprowadzić Twoją sprawę.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: zadzwoń pod numer +48 515-478-751 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Instytucja warunkowego umorzenia postępowania została uregulowana w art. 66 kodeksu karnego, zgodnie z którym Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa (§ 1). Przy czym warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności (§ 2).
Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia (art. 67 kodeksu karnego).
Należy jednak mieć na uwadze to, że pomimo warunkowego umorzenia postępowania, Sąd w określonych przypadkach może podjąć je na nowo, w zależności od zachowania oskarżonego w okresie próby. Przypadki te określa art. 68 kodeksu karnego.
Warto pamiętać o tym, w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego, nadal pozostajesz osobą niekaraną.

Jeśli znalazłeś się w tego typu sytuacji, jesteś osobą podejrzaną o popełnienie przestępstwa, albo już skierowano przeciwko Tobie akt oskarżenia do Sądu i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z instytucji warunkowego umorzenia postępowania – zadzwoń do mnie, ewentualnie zostaw swój numer telefonu lub wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a ja skontaktuję się z Tobą. Umówimy się na spotkanie, w trakcie którego przedstawię Ci wszystkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu.

Adwokat Michał Kłósek

Kancelaria Adwokacka w Dębicy
ul. Fabryczna 1 D (parter, pokój nr 2)
tel. 515 478 751
e-mail: adwokat.mk@wp.pl

 

Skontaktuj się ze mną. Dowiedz się jak szybko mogę zająć się Twoją sprawą.