+48 515 478 751
Zaznacz stronę

Podwyższenie / obniżenie / uchylenie alimentów

Zobacz w jakich obszarach mogę poprowadzić Twoją sprawę.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: zadzwoń pod numer +48 515-478-751 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Kwestie związane z podwyższeniem alimentów, ich obniżeniem oraz uchyleniem reguluje art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Jak wskazuje się w doktrynie, przez zmianę stosunków rozumie się istotne zmniejszenie lub ustanie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji albo istotne zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, wskutek czego ustalony zakres obowiązku alimentacyjnego wymaga skorygowania przez stosowne zmniejszenie albo zwiększenie wysokości świadczeń alimentacyjnych.

Tak więc w sytuacji orzeczenia przez sąd alimentów, w celu zmiany ich wysokości (zarówno w kierunku podwyższenia, jak również obniżenia alimentów) należy udowodnić, że od czasu ostatniego uregulowania obowiązku alimentacyjnego, nastąpiła zmiana okoliczności.

W przypadku ubiegania się o podwyższenie alimentów należy przedstawić argumenty z których wynika, że od czasu ostatniej konkretyzacji obowiązku alimentacyjnego, np. wzrosły koszty utrzymania dzieci (dzieci są starsze, mają różnego rodzaju dodatkowe zajęcia, pozostają w leczeniu).

Ubiegając się o obniżenie alimentów musimy udowodnić, że nasza sytuacja majątkowa i zarobkowa uległa w istotny sposób pogorszeniu.

Natomiast uchylenie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce w sytuacji, gdy osoba uprawniona uzyskała pełnoletniość i ma możliwość samodzielnego utrzymywania się (np. dziecko skończyło szkołę i rozpoczęło pracę zarobkową).

Pozew w przedmiocie alimentów należy złożyć do Sądu Rejonowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Jeśli znalazłeś się w tego typu sytuacji, zamierzasz ubiegać się o podwyższenie alimentów, ich obniżenie lub uchylenie i chcesz uzyskać więcej informacji w tym zakresie, albo otrzymałeś z sądu tego typu pozew – zadzwoń do mnie, ewentualnie zostaw swój numer telefonu lub wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a ja skontaktuję się z Tobą. Umówimy się na spotkanie, w trakcie którego przedstawię Ci wszystkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu.

Adwokat Michał Kłósek

Kancelaria Adwokacka w Dębicy
ul. Fabryczna 1 D (parter, pokój nr 2)
tel. 515 478 751
e-mail: adwokat.mk@wp.pl

 

Skontaktuj się ze mną. Dowiedz się jak szybko mogę zająć się Twoją sprawą.