+48 515 478 751
Zaznacz stronę

Ustanowienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami

Adwokat Dębica » Oferta – kancelaria adwokacka » DZIAŁ PRAWA RODZINNEGO I OPIEKUŃCZEGO W DĘBICY » Ustanowienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami

Zobacz w jakich obszarach mogę poprowadzić Twoją sprawę.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: zadzwoń pod numer +48 515-478-751 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Zgodnie z ogólną zasadą, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Kwestię tę reguluje art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przy czym z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej, w tym z datą wsteczną.

W orzecznictwie za ważny powód uzasadniający orzeczenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną uznaje się sytuację, w której dalsze trwanie wspólności zagraża interesom drugiego małżonka i dobru rodziny – przede wszystkim, gdy jeden z małżonków trwoni wspólny dorobek lub wykazuje zupełną niegospodarność.

Najczęściej chodzi o takie sytuacje, w których np. jeden z małżonków zawiera bez zgody drugiego z małżonków różnego rodzaju pożyczki, a pieniądze trwoni na hazard czy alkohol. Możemy mieć również do czynienia z sytuacją, w której małżonkowie nie mieszkają razem, w związku z czym we własnym zakresie robią dla siebie zakupy, osobno sporządzą posiłki, jak również osobno dysponują posiadanymi środkami finansowymi.

Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej należy złożyć do Sądu Rejonowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa.

Jeśli znalazłeś się w tego typu sytuacji, zamierzasz podjąć kroki mające na celu ustanowienie rozdzielności majątkowej i chcesz uzyskać więcej informacji w tym zakresie – zadzwoń do mnie, ewentualnie zostaw swój numer telefonu lub wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a ja skontaktuję się z Tobą. Umówimy się na spotkanie, w trakcie którego przedstawię Ci wszystkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu.

Adwokat Michał Kłósek

Kancelaria Adwokacka w Dębicy
ul. Fabryczna 1 D (parter, pokój nr 2)
tel. 515 478 751
e-mail: adwokat.mk@wp.pl

 

Skontaktuj się ze mną. Dowiedz się jak szybko mogę zająć się Twoją sprawą.