+48 515 478 751
Zaznacz stronę

Zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie bezskuteczności uznania dziecka

Adwokat Dębica » Oferta – kancelaria adwokacka » DZIAŁ PRAWA RODZINNEGO I OPIEKUŃCZEGO W DĘBICY » Zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie bezskuteczności uznania dziecka

Zobacz w jakich obszarach mogę poprowadzić Twoją sprawę.

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania: zadzwoń pod numer +48 515-478-751 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Sprawy o zaprzeczenie ojcostwa, ewentualnie ustalenia bezskuteczności uznania dziecka mają na celu ustalenie, że osoba uchodząca za ojca dziecka, w rzeczywistości nim nie jest.

W sytuacji dziecka pozamałżeńskiego, należy w tym celu złożyć pozew o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka. Natomiast gdy sprawa dotyczy dziecka urodzonego w trakcie trwania małżeństwa, należy ubiegać się o zaprzeczenie ojcostwa.

Wynika to z uregulowań zawartych w tym zakresie w kodeksie rodzinnymi i opiekuńczym.

Zgodnie z art. 63 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Z kolei zgodnie z art. 78 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka.

Jak z powyższego wynika, termin na wytoczenie powództwa w tym zakresie wynosi rok od dnia, w którym mężczyzna uchodzący za ojca dziecka, dowiedział się, że tak naprawdę nie jest jego ojcem. Po tym czasie powództwo takie wytoczyć może wyłącznie prokurator.

W postępowaniu należy wykazać, że mężczyzna, który uznał dziecko/mąż matki dziecka w rzeczywistości nie jest ojcem dziecka. W tym celu kluczowe będzie przeprowadzenie badań DNA, w oparciu o które ustalony zostanie stopień prawdopodobieństwa ojcostwa mężczyzny wobec dziecka.

Jeśli znalazłeś się w tego typu sytuacji, zamierzasz wystąpić z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa lub ustalenie bezskuteczności uznania dziecka i chcesz uzyskać więcej informacji w tym zakresie – zadzwoń do mnie, ewentualnie zostaw swój numer telefonu lub wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego, a ja skontaktuję się z Tobą. Umówimy się na spotkanie, w trakcie którego przedstawię Ci wszystkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu.

Adwokat Michał Kłósek

Kancelaria Adwokacka w Dębicy
ul. Fabryczna 1 D (parter, pokój nr 2)
tel. 515 478 751
e-mail: adwokat.mk@wp.pl

 

Skontaktuj się ze mną. Dowiedz się jak szybko mogę zająć się Twoją sprawą.